5 nejčastějších chyb u životopisů


Hledání práce nemusí být až tak stresující záležitostí a práci můžete najít mnohem rychleji než si myslíte. První věcí, kterou o sobě potencionálnímu zaměstnavateli dáváte vědět je životopis (strukturovaný) chcete-li Curriculum vitæ - životopis a průvodní dopis k němu jsou pro úvodní seznámení zaměstnavatele s Vámi velmi důležité a tak je dobré vyvarovat se některých chyb, které lidé často v životopisech dělají.

Projděte si společně s námi níže pět bodů, které Vám pomohou Váš životopis udělat přehlednější a lépe fungující na zaměstnavatele.

 

1. Kostra životopisu - Životopis by vždy měl mít nějakou kostru, není tedy dobré začít kontaktními údaji, přeskočit k tomu co Vás baví a až pak uvést Vaší dosavadní praxí. V zásadě se stačí držet jednoduché posloupnosti: 

  • Základní údaje (jméno, příjmení, fotografie, telefon, email...)
  • Dosavadní pracovní zkušenosti (praxe) - od té poslední k těm starším!
  • Vzdělání - od poslední k těm starší!
  • Jazyky a zkušenost s počítačem
  • Koníčky - co Vás baví - vyhněte se strohému běhu, plavání, četbě a jízdě na kole

 

2. Nepište nesmysly - Pokud jste prošli padesáti různými brigádami veřte že do životopisu to nepatří. Potenciálního zaměstnavatele to opravdu nezajímá (pokud jste ovšem neměli brigádu v Google - tím se samozřejmě pochlubte :)). Pokud ovšem zatím tolik praxe nemáte a nemáte životopis čím vyplnit - jedna nebo dvě uvedené brigády Vám naopak pomohou od poloprázdného CV, které vypadá ještě hůř než to přeplněné.

 

3. Přidejte fotku - Mnoho zaměstnavatelů si o to samo požádá buď přímo v životopise nebo v přiložených souborech. V každém případě fotografie v životopisu neuškodí - pokud je ovšem šikovně vybraná. Dle průzkumu životopisů na našem sesterském serveru víme, že velké množství fotografií u životopisů nemá správnou formu. Velká část osob hledajících práci přidá k životopisu svou fotku na pláži v plavkách, s kamarády v baru či moderní "selfie". Zvláště mladé dívky často přikládají své modelingové fotky což může velkou část zaměstnavatelů také odradit od možného pohovoru. Vhodnou fotografií je fotografie Vaší tváře bez jakýchkoliv zbytečných úprav a nejlépe před jednobarevným pozadím (tzv pasové fotky).

 

4. Stále stejný životopis - Pokud máte stále stejný životopis, který zasíláte na všechny pozice kam se hlásíte také to není úplně ideální. Životopis by měl být vždy originální! Je jasné, že základní údaje o Vás, zkušenosti a další informace nezměníte ale lze změnit Vaše koníčky, upozornit na pozice které jsou hledané pozici podobné a vysvětlit proč můžete tím nejlepším kandidátem na tuto pozici. Tyto informace ale také nepřehánějte, jejich rozepisování se hodí spíše do průvodního dopisu.

 

5. Špatný formát životopisu - Životopis máme napsaný, pak ale uděláme chybu největší a to uložení ve formátu dokumentu (pokud posíláte elektronicky) s kterým může mít personalista problém. Snažte se vždy vyhnout používání dokumentů Microsoft Office (.doc, .docx, .xls a další...) - pokud už v této sadě životopis vytváříte, lze jej snadno v nastavení převést na formát pro Adobe Reader, který vždy poznáte podle koncovky souboru .pdf. Formát PDF se personalistovi mnohem lépe prohlíží a také má mnohem větší šanci, že jej na kterémkoliv počítači uvidí úplně stejně. Pokud si ovšem otevře dokument Microsoft Office tak vždy může vypadat úplně jinak.

 

Snad Vám našich pět základních rad pomůže zlepšit Váš životopis a najít tak lepší práci. Za Yerlango.com Vám přejeme mnoho úspěchu při hledání práce.